Lieve, hoe kwamen jullie op het idee om digihelpers te introduceren in jullie organisatie?
Lieve: “Onze operatoren – de collega’s die dagelijks aan de productielijnen staan – hebben vandaag niet veel digitale vaardigheden nodig om hun job te doen. Maar dat betekent niet dat die vaardigheden er niet zijn. Net als in de bredere samenleving zijn er op dat vlak grote verschillen tussen onze werknemers. Als we nieuwe manieren van werken introduceren, moet ook wie minder digitaal vaardig is daar vlot mee aan de slag kunnen. We willen die mensen dan ook zo goed mogelijk begeleiden.
Daarom zijn we gestart met de werving en vorming van digihelpers in alle teams. Zij zullen collega’s ondersteunen bij de uitrol van de nieuwe Microsoft-accounts, en later ook bij elke digitale vernieuwing zoals verlof aanvragen, werkkleding of een cadeau bestellen.”
Hoe zijn jullie daar concreet aan begonnen?
Lieve: “Bij Volvo vertrekken we graag vanuit wat we zien en horen op de werkvloer. Daarom hebben we eerst verschillende rollen bevraagd over wat digitalisering op het werk moeilijk maakt en hoe een digihelperwerking er in de praktijk zou kunnen uitzien. We spraken zowel met operatoren als met hun leidinggevenden.
Die gesprekken leverden heel waardevolle inzichten op. Niet alleen voor het digihelpertraject zelf, maar ook over bredere thema’s zoals het gebruik van wachtwoorden in de fabriek en de toekomstige uitrol van de accounts.”
Wie werd er allemaal betrokken bij dit traject?
Lieve: “Nieuwe digitale manieren van werken slagen natuurlijk pas als iedereen mee is. Daarom hebben we een projectgroep samengesteld met collega’s uit verschillende afdelingen, zodat we de digihelperwerking goed kunnen organiseren en begeleiden. IT, HR, Communicatie, het Training Center en natuurlijk de operationele afdelingen Logistiek en Productie zijn allemaal vertegenwoordigd in die projectgroep.
Maar we hebben ook extern hulp gezocht. Voor de vertaling naar onze eigen context én voor de werving en vorming van digihelpers hebben we dankbaar gebruikgemaakt van de expertise van Mediawijs en District09.”
Kan je wat meer vertellen over die werving en vorming?
Lieve: “Nadat we de rol en verwachtingen van digihelpers scherp hadden gesteld, hebben we communicatiemateriaal ontwikkeld en een interne oproep gelanceerd via infoschermen, onze digitale nieuwsbrief en teamvergaderingen. Leidinggevenden werden vooraf goed meegenomen in het verhaal. De respons was opvallend positief: binnen enkele weken hadden we 79 digihelpers. één per team en per shift.
De opleiding, die we samen met Mediawijs en District09 ontwikkelden, duurt drie uur en vindt plaats tijdens de werkuren. De klemtoon ligt vooral op coaching en communicatie, met oefeningen rond concrete cases zoals hoe leg ik iets uit, wat doe ik zelf als digihelper of hoe moet ik doorverwijzen ... Daarnaast worden ook al enkele praktische zaken besproken zoals een sterk wachtwoord, het gebruik van Microsoft Teams en andere digitale tools die vandaag al in de fabriek gebruikt worden. Zo krijgen digihelpers meteen vaardigheden mee die ze later ook kunnen inzetten als er nieuwe digitale toepassingen bijkomen.
Het materiaal van Mediawijs was zo gebruiksvriendelijk dat ons Training Center de opleiding na twee sessies al zelf kon geven. Bij elke nieuwe digitale stap voorzien we uiteraard opnieuw een kort opleidingsmoment voor de digihelpers, zodat ze altijd mee zijn met wat er verandert.”